یک سوم موارد بروز آلزایمر در سالمندان قابل پیشگیری است

به گزارش بارازعلی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با اشاره به رونمایی از نرم افزار پیشگیری از آلزایمر در سالمندان، گفت: می توان از یک سوم موارد بروز آلزایمر پیشگیری کرد.

یک سوم موارد بروز آلزایمر در سالمندان قابل پیشگیری است

به گزارش خبرگزاری مهر، نرم افزار پیشگیری از آلزایمر در سالمندان توسط محققان دو دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و صنعتی شریف و با حمایت دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی طراحی و ساخته شده است.

نمونه آزمایشی این نرم افزار که دومین طرح پیروز حاصل از اولین فراخوان مشترک طرح های فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مرکز پیروزیان دانشگاه صنعتی شریف است، روز گذشته با حضور متخصصان، اعضای هیات علمی، فناوران سلامت، جمعی از مسئولان حوزه سلامت، و دانشجویان در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مورد رونمایی نهاده شد.

نسیبه زنجری عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و سرپرست تیم سازنده این نرم افزار با اشاره به اینکه آلزایمر، جزو بیماریهای مزمن است که بار روانی و اقتصادی برای بیمار و اطرافیان ایجاد می نماید، تاکید نمود: هنوز درمان قطعی برای این بیماری در جهان شناخته نشده است و راه اصلی دوری از بیماری آلزایمر، پیشگیری است.

وی اضافه نمود: هدف اصلی از طراحی و ساخت این نرم افزار نیز، پیشگیری از بیماری آلزایمر در سالمندان است چرا که با افزایش سن و رسیدن به سن سالمندی، احتمال ابتلای فرد سالمند به این بیماری نیز افزایش می یابد.

زنجری اظهارکرد: در کشورهای پیشرفته جهان، نرم افزارهای مشابه وجود دارد اما این نرم افزار که به نام همیاد، توسط متخصصان کشورمان طراحی و اجرا شده، بومی سازی شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اضافه نمود: در صورتی که سالمند بعضی ریسک فاکتورها را رعایت کند و دارای زمینه ژنتیکی و خانوادگی آلزایمر نباشد، می توان از یک سوم موارد بروز آلزایمر پیشگیری کرد.

زنجری با تأکید بر آن که این نرم افزار بر اساس ریسک فاکتورهای پیشگیری از آلزایمر ساخته شده است، گفت: ریسک فاکتورها شامل تغذیه، ورزش، دخانیات، چربی خون، بازی های تقویت نماینده مهارت های ذهنی و مهم ترین آن ها شبکه اجتماعی مخصوص میانسالان و سالمندان است که در این اپلیکیشن به آن ها پرداخته شده است.

وی ادامه داد: در این اپلیکیشن از رنگ ها و فونت های مناسب سالمندی استفاده شده است تا میانسالان و سالمندان بتوانند به منظور تبادل اطلاعات خود به ویژه در حوزه سلامت سالمندی با دیگر سالمندان، به وسیله تلفن همراه خود، این نرم افزار را نصب نموده و از آن استفاده نمایند.

زنجری در شرح کارکرد این نرم افزار گفت: با ورود سالمند، فرزند سالمند و یا مراقب سالمند به نرم افزار و ثبت نام اولیه، نرم افزار در پنج حوزه سلامت بالینی، سلامت روان، فعالیت فیزیکی، سلامت تغذیه و سلامت اجتماعی، از کاربر سئوال هایی می نماید و با تکمیل اطلاعات و دریافت داده ها از سوی نرم افزار، پاسخ و توصیه های لازم در هر بخش به سالمند و یا کاربر این سیستم ارائه می گردد و با هدایت نرم افزار، سالمند آگاهی پیدا می نماید که برای داشتن سبک سالم زندگی که به پیشگیری از آلزایمر نیز یاری می نماید، در هر بخش چه کارهایی باید انجام بدهد و چه کارهایی نباید انجام بدهد.

به گفته وی، در بحث سلامت اجتماعی، یکی از مهم ترین عوامل موثر بر ابتلا به آلزایمر، روابط اجتماعی موثر است و در واقع، اگر روابط اجتماعی ضعیف باشد و یا اصلا نباشد، احتمال ابتلا به آلزایمر افزایش می یابد.

زنجری اضافه نمود: همچنین در بحث سلامت تغذیه، توصیه به مصرف سبزیجات و میوه جات بیشتر از چربی ها شده، مصرف امگا 3 بیشتر و مصرف کربوهیدرات ها نیز باید کنترل گردد.

وی، اظهارداشت: وجود بازی فکری در چهار سطح آسان ، متوسط ، سخت و خیلی سخت و وجود شبکه اجتماعی که بصورت ساده، طراحی شده است ، این امکان را بوجود آورده که توصیه های مرتبط با سلامتی را با همدیگر به اشتراک گذاشته و گفتگو نمایند.

زنجری تاکید نمود که ساخت این اپلیکیشن، نقطه آغاز است، چرا که ایده های بسیاری در حوزه سالمندی وجود دارد که اگر بخواهیم به فناوری دست یابیم، باید داده ها و این نرم افزار را به عنوان پیش احتیاج داشته باشیم.

وی اضافه نمود: استفاده از این نرم افزار محدودیت سنی ندارد اما چون هدف پیشگیری از آلزایمر در سالمندان است، سنین 60 تا 70 سال، مخاطبان اصلی این برنامه هستند.

این محقق حوزه سالمندی پس از ارائه شرحات مربوط به کارکرد این برنامه، پیشنهادهای شرکت نماینده در این نشست را مورد توجه قرار داد که بزرگ کردن فونت، ایجاد قابلیت صوت و ذره بین روی این برنامه برای سالمندانی که بینایی ضعیفی دارند و دیدن مطالب روی برنامه برایشان سخت است و همچنین، قابلیت یاری به بیمار برای مصرف درست داروها، از جمله این پیشنهادها بود.

زنجری درپاسخ به این سئوال که در چه زمانی این نرم افزار به بازار می آید، اضافه نمود: نسخه نهایی این برنامه به صورت آزمایشی اجرا می گردد و پس از دریافت بازخوردهای سالمندان، و اصلاح و تکمیل آن، طی دو ماه آینده برای عرضه به بازار آماده می گردد.

وی درپایان گفت: این طرح با همکاری بین دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و حمایت دفتر توسعه فناوری سلامت و مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 621

به "یک سوم موارد بروز آلزایمر در سالمندان قابل پیشگیری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک سوم موارد بروز آلزایمر در سالمندان قابل پیشگیری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید