اجرایی شدن تبصره 19 بودجه سال 1399؛ واگذاری طرح های نیمه تمام

به گزارش بارازعلی، هفدهم آذرماه بود که لایحه بودجه سال 1399 به عنوان سند دخل و خرج از سوی رئیس جمهوری تقدیم مجلس شد؛ رقم کل این لایحه با رشد 14 درصدی نسبت به بودجه سال 98، به 1988 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین بودجه عمومی دولت در سال آینده بالغ بر 563 هزار میلیارد تومان است که نسبت به امسال 8.26 درصد افزایش نشان می دهد. بر اساس جداول لایحه بودجه کل کشور در سال 98، منابع عمومی بودجه این سال 484 هزار میلیارد تومان، درآمد اختصاصی دستگاه های دولتی 79 هزار میلیارد تومان و بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات غیرانتفاعی نیز 1.4 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. دولت در لایحه بودجه سال آینده کل کشور پیش بینی نموده است درآمدهای مالیاتی خود را نزدیک به 27 درصد نسبت به قانون بودجه امسال افزایش دهد.

اجرایی شدن تبصره 19 بودجه سال 1399؛ واگذاری طرح های نیمه تمام

دولت باید سال آینده 500 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند تا بتواند بودجه را ببندد. در برنامه ریزی دولت باید حدود 200 هزار میلیارد تومان از منبع مالیات ها تأمین گردد؛ بخشی از بودجه باید از محل انتشار اوراق بدهی و بخشی از مولدسازی های دارایی و بخشی از درآمد حاصل از واگذاری ها و اصلاح یارانه های پنهان تأمین گردد. از طرفی در لایحه بودجه سال آینده برای بودجه های عمرانی حدود 12 درصد رشد پیش بینی شده است که اگر نسبت به رقم مصوب سال جاری محاسبه گردد، بودجه عمرانی سال را از 62 هزار میلیارد تومان فعلی تا مرز 70 هزار میلیارد تومان پیش می برد اما مسئله این است که بودجه عمرانی به درآمد نفت وابسته است و تحقق درآمد نفت هم به با ابهام همراه است.

محسن چمن آرا در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره شرایط بودجه عمرانی در لایحه بودجه سال آینده می گوید: اگرچه بودجه عمرانی سال 1399، رشد 12 درصدی دارد اما با توجه به اینکه در سال 1398، این بودجه محقق نشد، بار دیگر نگرانی ها درباره عدم تحققان وجود دارد.

چمن آرا، رئیس کمیسیون احداث و خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران به شرایط طرح های نیمه تمام در کشور اشاره می نماید و می گوید: دولت رد واگذاری این طرح ها بسیار ضعیف عمل نموده است.

یکی از چالش های اصلی دولت چگونگی اتمام طرح های نیمه تمام است و حالا دولت دوازدهم درگیر این مسئله است. شورای اقتصاد، طبق آیین نامه ماده 27، به دولت اجازه داده که بخشی از پروژه ها و طرح های نیمه تمام خود را به بخش خصوصی واگذار گردد؛ اما موانعی بر سر راه است. دولت به دنبال این است تا با اقناع بخش خصوصی، سرمایه های آنان را برای مشارکت در تکمیل طرح های نیمه تمام کشور جلب نمایند.

قبلا علی عبدالعلی زاده، رئیس کارگروه پیگیری پروژه های نیمه تمام درباره جزئیات واگذاری پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی، به پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: ما قبلاً در حوزه واگذاری ها با مسائلی روبرو بودیم ولی با اصلاح آیین نامه ها و مقررات این موانع رفع شده است.

از شهریور سال 1395 دولت می خواست با سیاست تشویقی بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری در عرصه پروژه های نیمه تمام وارد کند؛ تا پروژه های نیمه تمام تکمیل و به بهره برداری برسد. اما بارها نمایندگان بخش خصوصی و نمایندگان مجلس از نحوه واگذاری ها، شرایط و پروژه های واگذار شده انتقاد نموده اند.

چمن آرا معتقد است: دولت باید در لایحه بودجه سال آینده به تبصره 19 توجه داشته باشد و این تبصره را عملیاتی کند.

بر اساس تبصره 19 لایحه بودجه 1397 به دولت اجازه داده می گردد به منظور جلب مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی و تعاونی در اجرای طرح ها و پروژه های منتخب جدید و نیمه تمام (با اولویت طرح های نیمه تمام) و بهره برداری طرح ها و پروژه های تکمیل شده یا در حال بهره برداری، در قالب ساز و کار مشارکت عمومی - خصوصی، نسبت به انعقاد انواع قرارداد از جمله واگذاری، مشارکت، ساخت و بهره برداری یا برون سپاری با بخش خصوصی و تعاونی اقدام کند.

بر اساس این تبصره، به دولت اجازه داده می گردد همه یا بخشی از وظایف و مسئولیت های خود در تأمین کالاها و خدمات در حوزه هایی از قبیل پدیدآوری، طراحی، ساخت، تجهیز، نوسازی، بهره برداری و تعمیر و نگهداری را در چارچوب مقرراتی به بخش خصوصی و تعاونی واگذار کند.

چمن آرا تاکید می نماید: خواست بخش خصوصی این است که دولت سهم بودجه عمرانی را در سایه بودجه کارهای اجرایی و عمومی قرار ندهد و از طرف دیگر سعی کند به جای تعریف پروژه های جدید، پروژه های نیمه تمام قبلی را تکمیل و به بهره برداری برساند.

او می گوید: پاشنه آشیل لایحه بودجه سال آینده این است که لایحه به صورت غیرواقعی تنظیم شده است. این لایحه در صورتی که تبدیل به قانون بودجه گردد مسائل و مسائل زیادی را بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد نمود؛ تحقق بودجه سال آینده با توجه به واقعیت های اقتصاد کشور سخت است.

رئیس کمیسیون احداث و خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران ادامه می دهد: در کنار خیلی از مسائل و تحریم ها، دولت باید به این مسئله واقف گردد که بودجه عمرانی در جای خود هزینه گردد؛ اگر حل مسائل معیشتی مردم در دراز مدت و ریشه ای برای دولت اهمیت دارد، باید اجازه دهد طرح های نیمه تمام تکمیل گردد، این کار در کوتاه مدت اشتغال زایی دارد و در دراز مدت سببمی گردد که سرمایه های راکد به چرخه اقتصاد کشور برگردد و اثرات خوبی بر رشد مالی کشور خواهد داشت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 4 اسفند 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 890

به "اجرایی شدن تبصره 19 بودجه سال 1399؛ واگذاری طرح های نیمه تمام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرایی شدن تبصره 19 بودجه سال 1399؛ واگذاری طرح های نیمه تمام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید