رایزنی آمریکا و ویتنام برای تقویت همکاری های نظامی

به گزارش بارازعلی، خبرنگاران: وزیر دفاع آمریکا امروز دوشنبه در دیدار با همتای ویتنامی خود بار دیگر خواهان متوقف شدن ساخت جزیره در دریای جنوبی چین شده است.

رایزنی آمریکا و ویتنام برای تقویت همکاری های نظامی

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در جریان دیدار و مصاحبه با فونگ کوانگ تان همتای ویتنامی خود بار دیگر خواهان متوقف شدن ساخت و ساز جزیره های مصنوعی در دریای جنوبی چین شده است.

وزرای دفاع آمریکا و ویتنام در این دیدار همچنین بیانیه مشترکی را برای تقویت همکاری های دفاعی امضا کرده اند. آمریکا و ویتنام طی سال های 1955 تا 1875 میلادی درگیر جنگ بودند و دو کشور از 20 سال پیش روابط دو جانبه را عادی کرده اند.

کارتر تاکید نمود که آمریکا به عنوان بخشی از کوشش برای گسترش همکاری، به ویتنام یاری خواهد نمود تا پایگاهی را برای آموزش نظامیان خود ایجاد نمایند تا در عملیات های سازمان ملل برای پاسداری از صلح مشارکت کند.

کارتر روز گذشته نیز از گارد ساحلی و نیروی دریایی ویتنام دیدن کرد و قول داد تا واشنگتن 18 میلیون دلار یاری اقتصادی برای خرید قایق های گشتی در اختیار هانوی قرار دهد.

کارتر در دومین سفر آسیایی خود از زمان انتخاب به عنوان وزیر دفاع آمریکا از کشورهای منطقه خواست تا فعالیت های مربوط به ساخت جزیره در دریای جنوبی چین را متوقف نمایند.

اشتون کارتر پیش از این نیز ضمن انتقاد از اقدام چین در ساخت جزیره در دریای جنوبی چین، تصریح کرده بود که این اقدام پکن امنیت منطقه آسیا اقیانوسیه را تضعیف خواهد نمود.

کارتر در سخنانی در نشست امنیتی در سنگاپور گفت: بعضی کشورها در جزایر مورد اختلاف در دریای جنوبی چین اقدامات تحریک آمیزی انجام می دهند ولی رویکرد فعالیت چین به گونه ای است که آینده برنامه های این کشور در منطقه را با ابهام و نااطمینانی روبرو کرده است.

وزیر دفاع آمریکا تاکید نمود که واشنگتن عمیقا نگران ابعاد ادعاهای ارضی چین و نظامی کردن بیشتر جزایر واقع در دریای جنوبی چین است. این اقدامات می تواند خطر اشتباه محاسباتی یا درگیری را افزایش دهد.

یانگ یوجون سخنگوی وزارت دفاع چین پیش از این تاکید نموده بود که فعالیت های پکن در جزایر مورد اختلاف در دریای جنوبی چین، قابل قیاس با ساخت مسکن و جاده در سرزمین اصلی این کشور است. از نظر حاکمیت ارضی، هیچ اختلافی بین این دو وجود ندارد. بعضی کشورها با انگیزه های پنهانی به صورت ناعادلانه ای حضور نظامی چین در منطقه را زیر سئوال می برند و این مساله را حساس می نمایند. فعالیت های جاسوسی و شناسایی در منطقه رو به افزایش است و چین تدابیر لازم را برای پاسخ اتخاذ خواهد نمود.

چین ادعای مالکیت 90 درصد دریای جنوبی چین را مطرح کرده و سعی کرده است تا با ساخت جزایر مصنوعی این ادعای خود را تقویت بخشد.فیلیپین، تایوان، مالزی، برونئی و ویتنام نیز ادعای مالکیت بخشی از این دریا را مطرح کرده اند.

منبع: تسنیم
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 436

به "رایزنی آمریکا و ویتنام برای تقویت همکاری های نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی آمریکا و ویتنام برای تقویت همکاری های نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید