سفیر سابق فرانسه: اقدام ایران در برجام، واکنشی به خروج آمریکا از توافق هسته ای است

به گزارش بارازعلی، سفیر سابق فرانسه در ایران واکنش تهران به خروج آمریکا از برجام را تصمیم برنامه ریزی شده خواند.

سفیر سابق فرانسه: اقدام ایران در برجام، واکنشی به خروج آمریکا از توافق هسته ای است

به گزارش ، فرانسوا نیکولو، سفیر سابق فرانسه در ایران طی سال های 2001 تا 2005 ، واکنش ایران به خروج آمریکا از برجام را تصمیم برنامه ریزی شده خواند.

او چهارشنبه (18 اردیبهشت) در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت معتقدم که تصمیم امروز ایران، با هدف تشدید نبوده بلکه تصمیم برنامه ریزی شده است که با دقت در پاسخ به تحریم های فزاینده آمریکا علیه خود اتخاذ شده است.

سفیر اسبق فرانسه در تهران گفت واکنش امروز ایران هشدار آمیز و در چارچوب دیپلماتیک و توافق وین بوده است؛ توافقی که بر امکان اتخاذ اقدامات جدید در صورت عدم پایبندی طرف های آن به تعهدات خود صحه می گذارد.

نیکولو در مورد ضرب الاجل 60 روز ایران به اروپا نیز گفت طرف های اروپایی در وضعیت سختی قرار دارند؛ چرا که آن ها در سایه وجود تحریم های آمریکایی نمی توانند به راحتی با ایران تعامل کنند.

این مقام سابق فرانسوی گفت اروپایی ها به دنبال کار با مکانیسم هایی هستند که بتواند از تحریم های آمریکا علیه تعامل تجاری با ایران دوری کند.

او گفت ایران به دنبال خروج از توافق هسته ای نیست و می داند که آمریکایی ها به دنبال این هستند که ایران را مجبور به خروج کنند.

سفیر اسبق فرانسه در ایران در پایان گفت تهران نمی خواهد در دام آمریکایی ها بیفتد و بنابراین در توافق هسته ای باقی خواهد ماند.

ایران صبح چهارشنبه در سالروز خروج آمریکا از توافق هسته ای (18 اردیبهشت 97) گفت در پاسخ به این خروج و عدم پایبندی های طرف های باقی مانده در توافق به تعهدات خود، از فروش مازاد اورانیوم غنی شده و آب سنگین خودداری خواهد کرد.

شورای امنیت ملی ایران همچنین گفت اگر طی 60 روز آینده اروپایی ها به تعهدات خود عمل نکنند، غنای اورانیوم را از 3.67 بالا خواهد برد و مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک را متوقف خواهد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 299

به "سفیر سابق فرانسه: اقدام ایران در برجام، واکنشی به خروج آمریکا از توافق هسته ای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر سابق فرانسه: اقدام ایران در برجام، واکنشی به خروج آمریکا از توافق هسته ای است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید