فلج بل، از عوارض جانبی نادر کووید-19

به گزارش بارازعلی، فلج بل به نام یک عارضه جانبی نادر واکسن های کووید-19 گزارش شده است اما یافته های یک مطالعه تازه حاکی از آن است که فلج بل در افرادی که به بیماری کووید-19 مبتلا می شوند بیشتر دیده شده است.

فلج بل، از عوارض جانبی نادر کووید-19

به نقل از دیلی میل، محققان مرکز پزشکی بیمارستان دانشگاه کلیولند و دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو در مطالعه اخیرشان دریافتند بیماران مبتلا به کروناویروس در مقایسه با افرادی که واکسن این بیماری را دریافت نموده اند، هفت برابر بیشتر در معرض دچار شدن به فلج بل قرار دارند.

فلج بل تنها در هشت مورد از 37 هزار دریافت نماینده واکسن گزارش شده است و احتمال دچار شدن به آن 19 در هر 100 فرد واکسینه شده است اما این در حالی است که احتمال دچار شدن به این شرایط در بیماران مبتلا به کووید-19، 82 در هر 100 هزار نفر است.

فلج بل(Bells palsy) یک بیماری است که باعث فلج موقتی عضلات صورت می گردد. این بیماری می تواند زمانی اتفاق بیفتد که عصبی که عضلات صورت شما را کنترل می نماید، ملتهب، متورم یا فشرده گردد.

فلج عصب زوج هفتم مغزی یا عصب صورتی منجر به فلج بل می گردد. در این حالت عضلات صورت به صورت ناگهانی و به طور موقت فلج می شوند، اغلب تنها یک طرف صورت را گرفتار می نماید. درگیری عصب صورتی معمولاً به تنهایی یک بیماری نیست، بلکه علامتی از یک بیماری دیگر مانند عفونت، آسیب یا تومور عصب صورتی است.

علائم فلج بل شامل ضعف در یک طرف صورت، انقباضات کوتاه مدت عضلانی، افتادگی پلک و لب، اشک ریزش و سرازیر شدن آب دهان در طرف مبتلا، خشکی چشم، خشکی دهان، اختلال چشایی، مشکل در مکیدن پستان به وسیله نوزاد و لبخند کج می باشد.

در حالی که پزشکان و تولیدنمایندگان واکسن به مطالعه و آنالیز دقیق عوارض جانبی واکسن ادامه می دهند اما یافته های اخیر این گروه از محققان نشان داده فلج بل باید یک دلیل محکم برای واکسینه شدن باشد و نباید به آن به چشم یک عارضه جانبی ترسناک نگاه کرد .

فلج بل شرایطی است که به طور غیر منتظره ای در صورت بیمار نمایان می گردد. بیمار دچار ضعف عضلانی یا فلج ناگهانی می گردد که این موضوع باعث می گردد نیمی از صورت او فلج گردد. این شرایط معمولاً موقتی است و علائم به طور معمول در عرض چند هفته بهبود یافته و طی شش ماه هم بهبودی کامل حاصل می گردد. تعداد کمی از بیماران علائم بیشتری را برای مدت طولانی تری در خود نشان خواهند داد.

در حالی که دلایل دقیق بروز این شرایط ناشناخته است اما دانشمندان تصور می نمایند دلیل آن واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است که به التهاب یا تورم منجر شده و به عصب کنترل نماینده حرکات صورت آسیب می رساند.

به گفته محققان دانشگاه جانز هاپکینز، فلج بل ممکن است با دیابت، فشار خون بالا، آسیب دیدگی، بیماری لایم و بعضی از عفونت ها در ارتباط باشد. این شرایط سالانه افراد نسبتاً کمی را تحت تأثیر قرار می دهد. برای مثال مقدار ابتلا به این شرایط در ایالات متحده 15 تا 30 مورد از هر 100 هزار نفر تخمین زده شده است.

با این وجود اخیراً دچار شدن به این شرایط توجه بیشتری را به خود جلب نموده است زیرا تعداد کمی از موارد ابتلا به فلج بل در بیمارانی که واکسن کووید-19 دریافت نموده اند گزارش شده است اما یافته های تحقیقات تازه نشان می دهد که فلج بل در بیماران آلوده به ویروس کرونا بسیار بیشتر است.

در این مطالعه که یافته های آن اخیرا در مجله AMA Otolaryngology - Head & Neck Surgery منتشر شده است، محققان با مطالعه سوابق پزشکی الکترونیکی ناشناس 41 سازمان بهداشتی در سراسر دنیا، خطر دچار شدن افراد به فلج بل را آنالیز کردند.

در این سوابق، پزشکان بدنبال بیمارانی بودند که بین ژانویه و دسامبر سال 2020 مبتلا به کووید-19 شده و سپس طی هشت هفته پس از ابتلا به کووید مبتلا به فلج بل هم تشخیص داده شده بودند.

به طور کلی پزشکان از مجموع حدود 348 هزار نفر، 284 مورد فلج بل را در میان بیماران مبتلا به کووید-19 شناسایی کردند که این نشان می دهد بیماران مبتلا به کووید-19، حدود 0.08 درصد در معرض خطر ابتلا به فلج بل قرار دارند.

در میان این 284 بیمار کمی بیش از نیمی از آنها (54 درصد) هیچ سابقه دچار شدن به فلج بل قبل از ابتلا به ویروس کرونا را نداشتند. 46 درصد دیگر هم سابقه ابتلا به این بیماری را نداشتند.

پزشکان خطر دچار شدن به فلج بل را در بین بیماران مبتلا به کووید-19 و کسانی که واکسن کووید دریافت کردند، مقایسه کردند.

در دو آزمایش واکسن فایزر و مدرنا که از 74 هزار بیمار ، 37 هزار نفر واکسن دریافت نموده بودند تنها هشت مورد فلج بل گزارش شده است. این به معنای رخ دادن فلج بل در 19 مورد از هر 100 هزار فرد واکسینه شده یا به عبارتی 0.02 درصد خطر دچار شدن افراد به این شرایط در این حالت است.

به منظور مقایسه مستقیم خطر فلج بل بین بیماران کووید و دریافت نمایندگان واکسن، محققان 64 هزار بیمار مبتلا به کووید-19 واکسینه نشده را با کسانی که واکسن دریافت نموده اند مورد آنالیز قرار دادند. آنالیز ها نشان داد که احتمال دچار شدن به فلج بل در بیماران کرونایی 6.8 برابر بیشتر از کسانی که واکسن دریافت نموده اند، است.

نتایج این مطالعه تازه از شواهد ارائه شده به وسیله سازمان غذا و دارو(FDA) که می گوید هیچ ارتباط قابل توجهی بین واکسن کووید-19 و فلج بل وجود ندارد، پشتیبانی می نماید.

با این حال هنوز هم بعضی از دانشمندان استدلال نموده اند که ممکن است خطر دچار شدن به فلج بل در اثر دریافت کردن واکسن فایزر و مدرنا ممکن است بیشتر از واکسن های دیگر که از آران ای پیغام رسان استفاده نمی نمایند، باشد.

دانشمندان هنوز نمی دانند که کووید-19 یا واکسن آن چگونه می تواند باعث فلج بل گردد. یک فرضیه نشان می دهد که این ویروس مانند ویروس های دیگر که با این بیماری ارتباط دارند تعامل بین سیستم ایمنی و سیستم عصبی را مورد هدف قرار می دهد.

برای معین اینکه کووید-19 چگونه باعث فلج بل می گردد و آیا خطر قابل توجهی برای واکسن ها وجود دارد یا خیر، تحقیقات بیشتر و نظارت دقیق ضروری است. با این حال تحقیقات فعلی نشان می دهد که بیماران می توانند بدون نگرانی در خصوص این عارضه بسیار نادر، علیه بیماری کووید-19 واکسینه شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1933

به "فلج بل، از عوارض جانبی نادر کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلج بل، از عوارض جانبی نادر کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید