وزیر ارشاد: همزیستی هنر و کرونا غیرممکن نیست

به گزارش بارازعلی، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، 30 آبان با همراهی سیدمجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هادی مظفری، مدیرکل هنر های تجسمی، عبادرضا اسلامی، رییس فرهنگسرای نیاوران و هیربد همت آزاد، دبیر این دوره دوسالانه از آثار این دوره دوسالانه بازدید کرد.

وزیر ارشاد: همزیستی هنر و کرونا غیرممکن نیست

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، صالحی در حاشیه این بازدید درباره کمیت و کیفیت نمایشگاه این دوره از دوسالانه گفت: خیلی خوشحالم بعد از 9 سال شاهد برگزاری یازدهمین دوسالانه سرامیک هستیم و طبیعتا این فاصله زمانی انتظاراتی را ایجاد نموده است؛ البته این نمایشگاه در شرایط خاصی فراخوانش ارائه شد و بعد ادامه پیدا کرد. بحث های کرونا و… مطرح بود، اما هنرمندان سرامیک با جدیتی که داشتند نمایشگاه خوبی را ارائه دادند و بیش از 850 اثری که به این نمایشگاه رسید و الان حدود صد اثری که ارائه می گردد، نشان داد هنرمندان این عرصه در چه صندلیی قرار دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شرح داد: به نظر می رسد در این نمایشگاه دغدغه هایی را می توان مشاهده کرد که دغدغه های امروزی است. هنر سرامیک از هنر تزئینی و کاربردی فاصله گرفته و هنرمندان به این سمت حرکت نموده اند که چطور می توانیم مفاهیم انسانی عام مانند محیط زیست و ده ها دغدغه مشابه را با هنر سرامیک بیان نمود و به وسیله خلاقیت ها ارائه داد. همچنین این نمایشگاه این را مطرح می نماید که چطور می توان بین تکنیک های گذشته سرامیک در کشورمان و دیگر تکنیک های سنتی ملل دیگر و تکنیک های مدرن، اتصال بین سنت و مدرن و تجربه های شخصی و وجودی را در قالب هنر های تجسمی و سرامیک عرضه کرد و به وسیله بسط تجربه های فردی، ارتباطی با مخاطب ایجاد کنیم تا با بسط دریافت های مخاطب این گستره وسیع گردد.

وی با اشاره به اینکه این دوسالانه فرصتی برای پیشکسوتان و جوانان فراهم می نماید، درباره نقش و اهمیت انجمن های هنری در چنین فعالیت هایی گفت: پایگاه اصلی این نوع کار ها و کار های مشابه در انجمن هاست. توصیه و نگاهی که در این دوره به طور خاص در وزارتخانه و معاونت هنری بوده این است که بتوانند در تعامل پیوسته تر با این صندلی راستا را جلو ببرند و با حمایت و مساعدت بتوانند فرصتی فراهم نمایند که هنرمندانی که در فضای انجمن ها هستند خود را قدم به قدم نشان دهند و راستا تکامل را نشان دهد.

صالحی در خصوص فعالیت های هنری در دوران کرونا نیز بیان نمود: ما در میانه یک بیماری عالم گیر هستیم که در کشور ما در حدود 9 ماه و در دنیا یک سال است ادامه دارد و ممکن است این تجربه تلخ، ماه ها و سالی دیگر ادامه پیدا کند. یک رویکرد مطرح و سرآمد در این روز ها این است که سلامت رکن مهم بعد اجتماعی و فردی است و امنیت و سلامت با هیچ چیز برابری نمی نماید، ولی بشر یاد گرفته است که می تواند در شرایط سخت نیز همزیستی های ویژه ای را ایجاد کند. در هشت سال دوران دفاع مقدس نیز هنر ما تعطیل نبود و یاد گرفتیم در هشت سال هم بجنگیم و از میهن دفاع کنیم و هم هنر هشت ساله ما در حرکت بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتها گفت: شرایط کرونا شرایط سختی است، اما همزیستی هنر و این دوران با یکدیگر غیرممکن نیست. اینکه بتوانیم به وسیله دستورالعمل ها و حفاظت از آنها، خلاقیت ها را حفظ نموده و امکان عرضه را فراهم کنیم، امری محال نیست؛ خصوصا هنرمندان تجسمی فرصت های بیشتری دارند چراکه نوع خلاقیت آن ها عموما فردی یا در گروه های کوچک است و عرضه این هنر هم با هنرهایی، چون تئاتر و سینما متفاوت است و شرایط بهتری برای عرضه با رعایت پروتکل های بهداشتی دارد.

منبع: صبح نو

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1560

به "وزیر ارشاد: همزیستی هنر و کرونا غیرممکن نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارشاد: همزیستی هنر و کرونا غیرممکن نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید